Rentowność z wynajmu zależy od lokalizacji

Roczny przychód z mieszkania wartego 300 tys. zł może wynieść ok. 19,2 tys. w zależności od miasta, w którym jest zlokalizowane. Średnia rentowność wynajmu kawalerki w największych miastach to 7,2 proc., w przypadku mieszkania trzypokojowego jest to tylko 6,2 proc. w skali roku – wynika z analiz Lion’s Banku. Zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania na wynajem potęguje rekordowi niski koszt kredytów, który skłania do zadłużania się na zakup nieruchomości. Bartosz Turek z Lion’s Banku mówi, że w wielu przypadkach czynsz wynajmu mieszkania jest w stanie pokryć koszt kredytu oraz wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości.

Najemcy dużą wagę przywiązują do atrakcyjności lokalizacji, ja poradziłbym się w pierwszej kolejności http://ekierownik.pl/ inspektora nadzoru budowlanego o zdanie. W gronie miast, w których statystyczna rentowność jest wyższa niż w innych znajdują się: Łódź, Lublin i Szczecin. W tych miastach oszacowana na podstawie danych ofertowych rentowność wynajmu mieszkania dwupokojowego mieści się w przedziale 7 – 8 proc. rocznie (brutto). W Poznaniu, Krakowie, Trójmieście i Toruniu jest to 6 proc.

Bartosz Turek podkreśla, że inwestując dziś na rynku nieruchomości można skorzystać z rekordowo niskich stóp procentowych finansując zakup kredytem. Pozwala to na skorzystanie z mechanizmu dźwigni finansowej. Koniecznym warunkiem jest, by dochód generowany przez nieruchomość (przed opodatkowaniem i uwzględnieniem odsetek) był wyższy niż koszt pożyczonego kapitału. Korzystanie z kredytu podczas budowania portfela inwestycyjnego umożliwia zakup większej liczby nieruchomości, czyli dywersyfikację. Ekspert zaznacza, że korzystając z kredytu na zakup nieruchomości inwestycyjnej można skorzystać z tzw. tarczy podatkowej. Odsetki od kredytu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy pamiętać jednako tym, że korzystanie z dźwigni finansowej niesie za sobą ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *