Kim jest przedsiębiorca?

Dążenie do czegoś własnego w biznesie – kim jest przedsiębiorca?

Z chwilą ukończenia szkoły albo uczelni, a nawet już podczas nauki, niejeden człowiek zaczyna poważnie zastanawiać się nad wyborem drogi życiowej. Bywa, że zakłada eksperymentowanie, poszukiwanie zajęcia poprzez pracę w kilku różnych branżach, a bywa, że jest zdecydowany na jedną i do tej jednej się przygotowuje, od kiedy tylko zaświtała mu w głowie o niej myśl. Są wśród nich także tacy, którzy nie zamierzają pracować dla innych ludzi i w tym wypadku odpowiedź na pytanie, kim jest przedsiębiorca, zaczyna ich już bezpośrednio dotyczyć.
Nie w chwili zaistnienia firmy, ale już w trakcie zawiązywania się pomysłu na nią stajemy się przedsiębiorcą. Dlaczego? Odpowiedzią są starania, jakie zmuszony jest podejmować przedsiębiorca właśnie, aby jego przedsięwzięcie miało szansę zaistnieć… Albo i nie. Należy zbadać przede wszystkim rynek, pod kątem popytu i podaży. Nawet dobry pomysł, ale kopiujący już nazbyt rozwiniętą gałąź biznesu, ma niewielkie szanse na powodzenie. A w każdym razie, ma małe bez niezbędnych innowacji. Obserwując błędy popełniane przez branżę, można znaleźć niszę nawet w przepełnionej branży albo wyszukać rozwiązania, o których konkurencja nie wie lub ich nie zastosowała. Wówczas może zaistnieć sytuacja, gdzie to nowy ma większe szanse na sukces od zasiedziałych i nierzadko skostniałych firm. Inny pretendent do stworzenia własnego biznesu, będzie miał nieco inne zadanie i wcale nie łatwiejsze, a często nawet będzie mu trudniej – tworzenie biznesu w niszy niewypełnionej.
Niby będzie miał prawdziwe pole do popisu, ale czeka go forsowanie przeszkód nikomu dotychczas nieznanych. Przecieranie ścieżek, gdzie nikt jeszcze nie dotarł. Wbrew pozorom, sporo jeszcze takich zostało, wystarczy przyjrzeć się rynkowi, gdzie ciągle ktoś wychodzi do klientów z nowymi pomysłami. I to są główne aspekty dotyczące prób zostania szefem własnego biznesu. Rejestracja firmy, zdobywanie dla niej finansowania, są już sprawami drugorzędnymi i dla kogoś z samozaparciem, do pokonania łatwymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *