Jak inwestować w przyspieszającej gospodarce

Obecna faza cyklu gospodarczego sprzyja inwestowaniu w akcje, wybór nie jest jednak prosty. Na warszawskiej giełdzie notowanych jest prawie 450 spółek. Dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w walory obiecujących małych firm oraz perspektywicznych dużych przedsiębiorstw. Taka konstrukcja portfela wykorzysta obecną sytuację ekonomiczną i będzie bardziej odporna na chwilowe zawirowania koniunktury.

Profesjonalni inwestorzy rzadko koncentrują się na jednej spółce, lub typie spółek nawet, gdy mają do dyspozycji  niewielki kapitał. W dobrze skonstruowanym portfelu powinny znaleźć się zarówno instrumenty pozwalające liczyć na ponadprzeciętny zysk, jak i takie, które dadzą mniejsze, ale bardziej stabilne dochody. Dotyczy to także bardziej agresywnych sposobów lokowania środków, jak na przykład akcyjne fundusze inwestycyjne.

W obecnej sytuacji ekonomicznej w przypadku inwestycji długoterminowych warto rozważyć właśnie to rozwiązanie. W ostatnich miesiącach Polska gospodarka rozwija się szybciej, stopy procentowe są niskie – zgodnie z zapowiedziami Narodowego Banku Polskiego powinny zostać na dotychczasowym poziomie do połowy 2014 roku.

Sytuacja w strefie euro nie przedstawia się tak korzystnie. Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe do najniższego w historii poziomu 0,25 proc. Mimo to można dostrzec symptomy ożywienia gospodarczego, co potwierdzają wskaźniki wyprzedzające PMI (pozwalające prognozować kierunek i dynamikę zmian gospodarczych).

Osoby akceptujące wyższe ryzyko inwestycyjne mogą ulokować środki w akcjach dobrze wyselekcjonowanych, perspektywicznych spółek. Ci, którzy mimo sprzyjającej sytuacji gospodarczej preferują rozwiązania przynoszące mniejszy, ale bardziej stabilny zysk, powinni wybrać fundusze pieniężne. Warto rozdzielić oszczędności i część powierzyć funduszom pieniężnym, a pozostałą kwotę zainwestować w fundusze akcyjne inwestujące zarówno w akcje dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *