Inwestycje w akcje i metale szlachetne

Zdaniem ekspertów założenie lokaty w okresie niskiej inflacji jest błędem. Dla wyniku inwestycji liczy się przyszła inflacja. Realny wynik lokaty zakładanej na 12 miesięcy znany będzie po roku, gdy okaże się, o ile w tym czasie wzrosły ceny. Wszelkiego rodzaju obligacje, podobnie jak lokaty oferują zbyt niską rentowność. Jednostki funduszy obligacji mogą stracić na wartości w sytuacji nieuchronnego wzrostu stóp procentowych w perspektywie roku czy dwóch. Sytuacja demograficzna oraz wciąż przewartościowane mieszkania nie pozwalają oczekiwać wysokich stóp zwrotu na rynku nieruchomości.

W ocenie ekspertów warto wziąć pod uwagę inwestycje w akcje i metale szlachetne a także w surowce rolne i przemysłowe. Od czerwca 2012 roku a warszawskiej giełdzie trwa hossa, jeżeli nie dojdzie do zapaści systemu finansowego, polskie akcje powinny zyskiwać na wartości w perspektywie najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy (z przerwami na korekty). Spółki z WIG20 w drugiej fazie hossy na ogół prezentują się słabiej od akcji małych i średnich przedsiębiorstw.

W kilkuletniej perspektywie zakup fizycznego złota pozostaje jedną z najlepszych, powszechnie dostępnych lokat kapitału. Złoto, którego cena od dwóch lat jest najniższa oraz srebro najtańsze od niemal trzech lat, są zdaniem analityków okazjami inwestycyjnymi. Złoto w postaci sztabek i monet jest gwarancją zabezpieczenia realnej wartości kapitału w długim okresie. Krótkoterminowe zawirowania na rynku wirtualnych kontraktów terminowych nie mają większego znaczenia. Należy liczyć się z tym, że każda forma lokowania pieniędzy jest obarczona ryzykiem ich częściowej lub całkowitej utraty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *