EGZAMIN NA PRAWO JAZDY SAMOCHODEM SZKOLENIOWYM

Egzamin na prawo jazdy na pewno dla osoby egzaminowanej, zwłaszcza jeśli jest nią młody człowiek, jest wielkim stresem i oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W związku z tym wiele szkół już od 2007 roku walczyło o to, aby kursanci egzamin zdawać mogli w samochodzie szkoleniowym. Dziś taka możliwość istnieje, ale jak to w Polsce bywa, paradoks goni paradoks i jak się okazuje, tylko nieliczni takiej opcji korzystają. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, że egzamin w samochodzie szkoleniowym zdawać. Nowe przepisy to umożliwiają, ale chętnych jest bardzo niewielu. W czym tkwi problem?

Winę za taki stan rzecz, na pewno nie ponoszą przyszli kierowcy. Ci z pewnością z takiego rozwiązania by skorzystali, bo na pewno jest znacznie łatwej przystąpić do egzaminu, jeśli znamy dane auto. Wina leży po stronie szkół jazdy, które, mimo iż walczyły o taką możliwość, to dziś z tego przywileju nie korzystają.

Stara prawda głosi „że jak nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze” i nie inaczej jest i tym razem. Chodzi o koszta, bo zauważmy, że taki pojazd musi być przygotowany do egzaminu, a więc przede wszystkim ma być wyposażony w wideorejestrator, z którego nośnik po egzaminie będzie dostarczony do oddziału WORD.

Najciekawsze jest w tym momencie to, że szkoły nauki jazdy  naciskały na zmianę przepisów z tym związanych właśnie ze względu na aspekty ekonomiczne. Dzięki takiej możliwości nie będą musiały wymieniać całej floty pojazdów, co wiąże się z kilkudziesięciotysięczną oszczędnością. Kosz zamontowania wideorejestratora w aucie to wydatek rzędu maksymalnie kilku tysięcy, a więc wydaje się nieproporcjonalnie niski do tego związanego z zakupem nowej floty.

Prawdą jest też to, że owy przepis jest nowy i ma dopiero niecały rok. Trzeba poczekać, jak sytuacja się rozwinie. Duży wpływ na szkoły jazdy mogą mieć też sami kursanci, którzy pewnie chętniej będą wybierać ośrodki, które umożliwiają jazdę egzaminacyjną pojazdem szkoleniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *